Wpis: Izolacja natryskowa w BLACK FRIDAY
Zamów izolację pianą SEALECTION 500 i skorzystaj z piatkowego wariactwa cenowego. Szczegóły u autoryzowanych wykonawców Demilec. Autoryzowany WYkonawca Demilec
Zamów izolację pianą SEALECTION 500 i skorzystaj z piatkowego wariactwa cenowego. Szczegóły u autoryzowanych wykonawców Demilec. Autoryzowany WYkonawca Demilec
Wielu z inwestorów wybierając materiały izolacyjne obawia się o butwienie lub gnicie najczęściej nie wysezonowanej więźby dachowej. I tutaj najczęściej pojawia się pojęcie tzw. oddychania, pojęcia niezdefiniowanego w normach i literaturze budowlanej ale związanego w dużej mierze z paroprzepuszczalnością materiałów.
Paroprzepuszzalność materiału określa współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Współczynnik ten podaje paroprzepuszczalność materiału budowlanego w odnieisieniu do warunków określonych normowo dla powietrza. Czyli tak naprawdę informuje nas ile razy jest on mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż tej samej grubości warstwa powietrza. W zależności od temperatury powietrza i wilgotności powietrza, po obu stronach piany poliuretanowej panują z reguły ciśnienia pary wodnej o różnej wartości. Z powodu tej różnicy ciśnień para wodna wędruje poprzez nasz izolator od strony wyższego ciśnienia w kierunku ciśnienia niższego. Zjawisko takiej wędrówki nazywamy dyfuzją.
Aby mieć ogólne pojęcie o wartościach współczynników oporu dyfuzyjnego przybliżymy wartości ich dla typowych materialów:
- powietrza w spoczynku 1
- pianka otwarto komórkowa około 4
- tynk gipsowy 10
- beton komórkowy 5-10
- płyta OSB 30-50
- piana zamknięto komórkowa
- styropian 30-250
- beton 70-150
- paroizolacja 10000-90000
I tak o ile beton i folie paroizoalcyjne są praktycznie zamknięte na dyfuzje to większość materiałów znajdujących się poniżej 60 to tzw materiały otwarte na dyfuzję bardziej lub mniej. Z tego również powodu drewno zamknięte w piance nie gnije a wysycha. Zjawisko takie również występuje w przypadku zastosowania pian zamknięto komórkowych i nie zagraża konstrukcji dachu. Biorąc pod uwagę wysoką wilgotność więźby dachowej występującej na naszych poddaszach gdzie drewno najczęściej trafia prosto z lasu, dedykowany rozwiązaniem dla naszych poddaszy będzie piana otwarto komórkowa cechujaca się znacznie lepszym oporem dyfuzyjnym niż zk. W przypadku zastosowania drewna wysezonowanegolub konstrukcji dachowych opartych na rozwiązaniach stalowych z powodzeniem jako izolator może być wykorzystany system zamknięto komórkowy.
Przykład zastoskowania systemu zamknięto komórkowego do izolacji ścian domu szkietetowego.
Wielu z inwestorów zastanawia się i zarzuca możliwość wejścia w pianę typowych gryzoni, które niszczą nie tylko materiały izolacyjne ale wszystkie elementy współpracujące , takie jak membrany folie paroizolacyjne itp. Jednym z największych szkodników występujących na naszych poddaszach jest kuna, która niejednemu inwestorowi uprzykrzyła wiele dni życia. Jak wiemy znajduje ona z powodzeniem swoją siedzibę w tradycyjnych materiałach włóknistych gdzie nie tylko robi swoje gniazda ale ściąga w nie swoje zdobycze. Piany poliuretanowe stanowią jednak nie tylko barierę przestrzenną dla gryzoni ale w przypadku jej próby zniszczenia nie stanowi dla nich żadnych substancji odżywczych. Nie stoimy tutaj jednak murem, że nie trafi się taki gryzoń, który nie będzie chciał tego zrobić dla tzw. „zabawy” ponieważ kable samochodowe również nie stanowią substancji odżywczych a są częstym obiektem zainteresowania licznej rzeszy gryzoni. Dlatego możemy jednoznacznie stwierdzić, że piany poliuretanowe zarówno otwarto jak i zamknięto komórkowe są bardziej odporne na atak i zniszczenia spowodowane przez gryzonie w porównaniu do tradycyjnych materiałów izolacyjnych.
Nie jest nam znany żaden przypadek aby gryzonie niszczyły pianę poliuretanową.
Również różni producenci podają że myszy, szczury i inne zwierzęta nie lubią niszczyć piany poliuretanowej.
Produkt ten jest wręcz idealny dla rolnictwa, ogrodów zoologicznych, gdzie występuje dużo gryzoni, których kontrolować jak wiadomo nie można.
W przypadku pian zamknieto komórkowych wykorzystywanych na dachach istnieją przypadki kiedy zostanie ona "atakowana" przez ptactwo. Niestety jest to najczęściej wina albo klienta albo wykonawcy, ponieważ piany poliuretanowe wykorzystywane na zewnątrz należy nie tylko zabezpieczyć przed promieniowaniem UV ale również przed atakiem w tym przypadku ptactwa. Do tego celu możemy wykorzystywać wszelkiego rodzaju powłoki polimocznikowe lub hybrydowe, które dzięki swoim złąściowością zabezpieczają poliuretan przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapraszamy do zapoznanania się z naszą ofertą na www.demilec.org
Wbrew powszechnej opinii izolacja fundamentów to bardzo istotny element budowy domu. Zła izolacja powoduje przedostawanie się wilgoci nie tylko w podłoże ale w ściany czego następstwem może być pojawienie się grzybów i pleśni. Aby uniknąć takiej sytuacji należy podejść do tematu izolacji fundamentów niezwykle drobiazgowo. Ostatnim czasem coraz większą popularność i skuteczność zdobywa izolacja wykonana natryskową z wykorzystaniem zamknięto komórkowych pian poliuretanowych. Aby dokładnie ocenić jaki produkt jest dedykowany dla naszego domu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim terenie będziemy budowali nasz dom. Jeśli jest to teren piaszczysty, płaski o niskim przepływie wód naporowych wówczas z powodzeniem możemy wykorzystać piany zamknięto komórkowe o niższej gęstości około 33-38 kg/m3. W przypadku terenów górzystych o mocnym naporze wód napływowych , glinianym podłożu dedykowanym produktem będą piany zamknięto komórkowe o podwyższonej gęstości sięgające od 47 do 60 kg/m3. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego podłoża zawsze wybierajmy produkty o dużej gęstości ponieważ zapewnią one znacznie lepsze zabezpieczenie hydroizoalcyjne.
Piany poliuretanowe można sklasyfikować na podstawie ich parametrów fizycznych do których należy min struktura komórkowa, własciwości mechaniczne, właściwości przewodzenia i stabilność wymiarowa. Do właściwości mechanicznych należy nie tylko wytrzymałośc na ściskanie rozciąganie i ścinanie ale również na zginanie i absorbcja dźwięku. Niektóre z nich mają ważne znaczenie w przypadku pian zamknięto komórkowych i mniejsze w przypadku otwatej komórki. Aby być pewnym poprawności zaaplikowanej piany należy żądać od wykonawcy certyfikat powykonawczy z wynikami otrzymanego produktu. Według nowej normy CE każdy z wykonawców ma obowiązek wystawić certyfikat powykonawczy, który informuje inwestora o parametrach otrzymanego produktu. Zapraszamy do wybrania autoryzowanych wykonawców firmy Demilec, którzy po zakończonej pracy wystawiają certyfikaty powykonawcze. Jest to bardzo istotne ponieważ proces produkcji piany odbywa się bezpośrednio u inwestora i na jakość i parametry otrzymanego produktu duży wpływ ma wykonawca. www.demilec.org